Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie serdecznie zaprasza na Festyn Rodzinny w sobotę, 27 maja 2023 r.
Szczegóły, atrakcje, cennik i dowozy - na załączonych plakatach.
Do zobaczenia!
Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie serdecznie zaprasza na Festyn Rodzinny w sobotę, 27 maja 2023 r.
Szczegóły, atrakcje, cennik i dowozy - na załączonych plakatach.
Do zobaczenia!
Klasy trzecie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie uczestniczyły 15 maja 2023 r. w spotkaniu autorskim z ilustratorką – Magdą Kozieł-Nowak. Pani Magda jest chodzącym przykładem na to, że marzenia się spełniają. Od zawsze bowiem marzyła, by wykonywać ilustracje do książek dla dzieci.
Spotkanie w Gostycynie oparte było na książce Hugh Loftinga „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, do której pani Magda również wykonała ilustracje. Na początku nasza gościni opowiedziała o budowie książki i roli ilustracji. Wytłumaczyła jak tworzyła szatę graficzną do wspomnianej publikacji. Uczestniczki i uczestnicy mogli zadawać pytania autorce. Interesowało ich m.in. od ilu lat już tworzy ilustracje, jaką książkę zilustrowała jako pierwszą oraz czy zawsze jej ilustracje się podobają i są zaakceptowane przez wydawnictwo.
Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. W jednym z rozdziałów książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” małpy podarowały doktorowi wyjątkowy prezent – odnalazły magiczne stworzenie – dwugłowca. I to właśnie takie magiczne zwierzęta uczennice i uczniowie wykonali na zajęciach. Można było puścić wodze fantazji i zaszaleć. A efekty tego twórczego zamieszania będzie można oglądać na powarsztatowej wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gostycynie.
Serdecznie zapraszamy.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Joanna Piesik
W porozumieniu z Państwowym Inspektorem Sanitarnym w Tucholi publikujemy materiał
dotyczący uświadomienia ryzyka związanego z ukąszeniem kleszcza oraz podniesienia poziomu
wiedzy dotyczącej skutecznej ochrony przez zagrożeniem.
Zachęcam do zapoznania się z przygotowanymi informacjami, Marek Sass
Już od paru tygodni teren przed budynkiem szkoły wywołuje przyjemne uśmiechy. A wszystko za sprawą najpierw przepięknie kwitnącej magnolii, a teraz tulipanów i żonkili. Któż z nas nie potrzebował już kolorów, zieleni i zapachów po (jak zawsze) zbyt długo trwającej zimie?
Jednak te cuda natury nie pojawiły się przed szkołą same. Historia zazieleniania i ukwiecania terenu zaczęła się już około 18 lat temu. Tak, tak, dobrze czytacie. Wtedy zasadzono żywopłot i niekwestionowaną królową - magnolię.
Tradycję przejęła dalej Roma Żmudzka i z obecną klasą 8 b w roku 2018 zasadzili żonkile. Następnie we wrześniu 2022 r., w ramach działań proekologicznych, klasay 6 a i 5 a zasadziły tulipany - część cebul przyjechała nawet z samej Holandii. Rozmaite kolory, gatunki i kształty tulipanów cieszą oczy, a przede wszystkim są codzienną wiosenną niespodzianką. Okazało się, że wśród zasadzonych cebulek znalazły się także, "przez przypadek", hiacynty, krokusy i narcyze. Miło obserwować, czym nas jeszcze natura zaskoczy.
Klasa 6 b przygotowała karmniki dla ptaków. Karmniki przez okres zimowy były uzupełniane pokarmem dla ptaków, a także na magnolii powieszone były siateczki z ziarnami.
Wiosną 2023 r. zamontowano płotek, a klasa 6 a zaprojektowała tabliczki informujące, że w trawie coś piszczy i warto patrzeć pod nogi. "Nie bądź jeleń, szanuj zieleń" - wymownie i skutecznie.
Dzięki pani Ani Okonek jednego dnia w zielonej przestrzeni pojawiły się rownież aż trzy młode bzy.
Kwiecisty dywan przy magnolii został zaprojektowany, aby cieszyć oczy nas wszystkich, a także by nie przeszkadzał w czynnościach porządkowych.
Jesienią planujemy zasadzić kolejne cebulki, aby wiosną 2024 r. było jeszcze piękniej. Dlatego zachęcamy Wszystkich, aby porządkując swoje ogrody, nadwyżki tulipanów, żonkili, narcyzów i hiacyntów przynieść do nas, do szkoły (do p. Romy Żmudzkiej lub do p. Joanny Piesik). A my zrobimy z nich piękny, kolorowy i pachnący użytek.
Wiosno, trwaj!
Joanna Piesik i Roma Żmudzka
Powrót do szkoły po przerwie majowej uczennice i uczniowie klas drugich rozpoczęli od spotkania w bibliotece w ramach wydarzenia „Strażaczki i strażacy czytają”.
Klasa II a wysłuchała bajki Walta Disney'a „Pali się!”, którą przeczytali Michał Hoppe oraz Łukasz Podgórski. Natomiast klasa II b zaznajomiła się z kolejną zagadką detektywistyczną z serii przygód Mai i Lassego - „Tajemnica pożarów”, której rozdziały przeczytali Krystian Krajewski oraz Paweł Piesik.
Strażacy po czytaniu opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt strażacki, odpowiadali na pytania dzieci. Mogliśmy posłuchać o różnicach między ochotniczą strażą pożarną, a państwową, czy strażacy rzeczywiście ratują małe kotki z drzew (czy dzieje się to może tylko w bajkach?) oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby wstąpić do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Nie lada atrakcją okazała się możliwość przymierzenia hełmów strażackich, a także prezentacja sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu samochodu strażackiego. Na zakończenie spotkania strażacy przekazali na ręce wychowawczyń i dzieci dyplomy oraz słodkie upominki.
Dzień ten był nie tylko niespodzianką dla najmłodszych, ale również dla samych strażaków, bo to właśnie 4 maja obchodzą swoje święto – Dzień Strażaka. Dodatkowo, dyrektor szkoły, Marek Sass, podzielił się ciekawostką historyczną, że strażacy z naszych okolic już ponad 100 lat temu uczestniczyli w podobnych wydarzeniach, czytając, organizując kabarety dla lokalnej społeczności.
Cieszymy się, że mogliśmy kontynuować tę tradycję. Dziękujemy strażakom za dzień pełen wrażeń i życzmy bezpiecznej służby oraz zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Joanna Piesik
część zdjęć – dzięki uprzejmości pani Lucyny Zdanowskiej z Urzędu Gminy w Gostycynie
Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie uczciła 232. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja.
Były odświętne stroje, kotyliony, flagi oraz odśpiewanie pieśni patriotycznych.
Dyrektor Szkoły, Marek Sass, przypomniał jak istotny był dokumnet z 1791 roku. Umowa społeczna między rządzonymi a rządzącymi była pierwszą konstytucją w Europie, najważniejszym dokumentem w demokratycznym państwie.
- "Uczmy się cieszyć z naszych świąt i naszą historią. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami" - zaznaczył Dyrektor.
Apel był również okazją do rozstrzygnięcia quizu historycznego przygotowanego przez nauczycielkę historii, Izabelę Glamę. Zadania konkursowe rozwiązało prawie 2/3 wszystkich uczniów - konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a samo losowanie szczęśliwych kuponów wzbudziło sporo emocji.
Grtaulujemy Wszystkim, którym się poszczęściło.
Joanna Piesik
W czwartek, 27 kwietnia, w ramach zajęć z edukacji regionalnej uczniowie klas piątych uczestniczyli w spotkaniu z Panem Patrykiem Banasiakiem z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu. Nasz gość opowiadał o kulturze średniowiecza. Skupił się na często pomijanym temacie jakim są siedziby rycerskie. Omówił to zagadnienie na przykładach siedlisk rycerskich z terenu naszego województwa. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy również aktualnych ustaleń dotyczących grodziska nam najbliższego, a mianowicie gostycyńskiego „Burchatu”. Nauczyciele uczący historii w naszej szkole już się umówili z uczniami, iż w czerwcu zorganizują wyprawę na to grodzisko, aby na miejscu skonfrontować wiadomości uzyskane podczas bardzo interesującego spotkania z Panem Patrykiem.
Marek Sass
Hydronetka, brygadier, MDP, wąż tłoczny czy drabina nasadkowa – między innymi takie pojęcia były do rozszyfrowania podczas Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” który odbył się 25.04.2023 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie.
Konkurs przeprowadził Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi Arkadiusz Kroll, w asyście starszego strażaka Łukasza Podgórskiego.
Naszą Szkołę reprezentowało 10 osób.
Turniej podzielony był na dwie kategorie klasowe: 1-4 oraz 5-8.
W trakcie pierwszego etapu uczennice i uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy. Jego wyniki wyłoniły po 3 osoby z każdej kategorii wiekowej. To one przeszły do następnego, ustnego etapu.
W klasach 1-4 najlepiej odpowiadali:
W klasach 5-8 dwa pierwsze miejsca na podium przypadły uczniom klas ósmych ze szkoły z Pruszcza, natomiast miejsce 3. zajął reprezentant naszej szkoły – Wojciech Krajewski, uczeń klasy VI b.
Nagrody wszystkim uczestniczkom i uczestnikom wręczył Wójt Gminy Gostycyn Ireneusz Kucharski.
Joanna Piesik
Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy z Biblioteką Szkolną serdecznie zapraszają Uczennice i Uczniów klas 2 wraz z Wychowawczyniami na wydarzenie pt. "Strażaczki i strażacy czytają".
Wspólnie poświętujmy Dzień Strażaka.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Joanna Piesik
Czy wśród uczennic i uczniów ze szkoły w Gostycynie ukrywają się talenty?
Wierzymy, że tak!
Dlatego z nieskrywaną radością informujemy, że poszukujemy uczestniczki i uczestników do 9. już edycji szkolnego "Mam Talent".
Szczegóły na plakacie.
Do zobaczenia,
Roma Żmudzka
Więcej informacji w pliku poniżej:
13 kwietnia 2023 roku gościliśmy w murach naszej szkoły Panią Annę
Misiak-Kilanowską. Panią psychodietetyk. Prowadziła ona w ramach programu
profilaktycznego zajęcia warsztatowe z klasami VI oraz VIII. Zajęcia te, tematyką
swoją obejmowały całą płaszczyznę spożywania napojów energetycznych przez
dzieci oraz młodzież. Mieli oni możliwość podyskutowania z ekspertem na
temat szkodliwości tych napojów, ich składu, konsekwencji spożywania,
ewentualnych uzależnień oraz zapoznania się ze statystykami dotyczącymi
spożywania „energetyków” przez dzieci i młodzież. Nasi uczniowie odpowiadali
sobie także na pytanie: „dlaczego sięgamy po energetyki?” ,a Pani Ania
zapoznała ich również z mechanizmem cukrowego uzależnienia. Uczniowie
mogli sami przeliczyć i naocznie sprawdzić, ile faktycznie łyżek cukru zawierają
napoje energetyczne. Zajęcia upłynęły w miłej, przyjaznej i pracowitej
atmosferze.
Otrzymaliśmy zaszczytne zaproszenie od Wojewody Kujawsko-pomorskiego Macieja Bogdanowicza i Kuratora Oświaty Marka Gralika na debatę poświęconą wielkiemu Papieżowi, Polakowi i człowiekowi jakim był i jest Jan Paweł II. 03.04.2023 reprezentowaliśmy szkoły jego imienia jako jedna z sześciu delegacji naszego województwa. Uczniowie klas ósmych mieli okazję wysłuchać debaty i świadectwa młodych o znaczeniu nauczania, mądrości osoby św. Jana Pawła II. Pan dyrektor, w imieniu szkoły, odebrał kolekcjonerski banknot , wydany przez Narodowy Bank Polski , wartość nominału to 50 zł. Na to spotkanie zabraliśmy papierowe, żółte tulipany, w których umieściliśmy sentencje św. Jana Pawła II, które rozdaliśmy uczestnikom. Po pierwszej części i poczęstunku mogliśmy się nieco rozluźnić przy występie rapera TAU z Katowic, który w swoich tekstach również odważnie śpiewał o wartościach niezmiennych, o jakich nauczał nasz wielki Papież. Mogliśmy zatem w różnych odsłonach reflektować nauczanie naszego patrona.
Nie musiałyśmy jakoś specjalnie zachęcać do wspólnego świętowania tak słodkiego dnia, jakim jest obchodzony 12 kwietnia Dzień Czekolady.
Biblioteka na każdej przerwie tętniła życiem, a wśród uczennic i uczniów toczyła się burzliwa dyskusja nt. ulubionej czekolady. Mleczna, domowa, deserowa, biała, z dodatkami, płynna, mocno gorzka – każdy ma swoją faworytkę.
Cieszymy się, że spędziliście ten dzień w bibliotece, rozwiązując czekoladowe zagadki, przyozdabiając czekolady, a nawet główkując nad czekoladowym sudoku.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Joanna Piesik
Dnia 4. kwietnia, podczas apelu dla klas 1-3, ogłoszone zostały wyniki szkolnego Konkursu Plastycznego "Pisanka wielkanocna". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i w efekcie wpłynęło łącznie 48 prac. Ciężko orzech do zgryzienia miała komisja w składzie: p. Anna Okonek, p. Joanna Piesik, p. Arleta Ziemińska i p. Dominika Spychalska, która oceniała wykonane przez uczniów pisanki. Prace były ciekawe, pomysłowe, bardzo oryginale, ale co najważniejsze samodzielne. Dyplomy i nagrody wręczył Pan Dyrektor, natomiast klasa 3 a urozmaiciła i umiliła apel piosenką o pisankach.
W kategorii klas I nagrody zdobyli :
1. miejsce - Sara Kołomyjska, klasa 1a
2. miejsce - Alicja Ilska, klasa 1b
3. miejsce - Wojciech Świetlik, klasa 1a , Dorota Grudzina 1a
Wyróżnienie - Faustyna Długokęcka, klasa 1b
W kategorii klas II nagrody zdobyli:
1. miejsce Liliana Szczepańska, klasa 2a
2. miejsce Wiktoria Bartlewska, klasa a
3. miejsce Dominik Fiegel, klasa 2b
Wyróżnienie - Filip Nitka, klasa 2b
W kategorii klas III nagrody zdobyli:
1. miejsce - Martyna Warczak, klasa 3a
2. miejsce - Wiktoria Szamocka, klasa 3b
3. miejsce - Julia Gac, klasa 3a
Wyróżnienie: Stanisław Klatecki klasa 3a, Maja Kożuch klasa 3b, Amelia Patoleta klasa 3b
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i zachęcamy do rozwijania swoich talentów. Zachęcamy także do udziału w kolejnych konkursach!
Dominika Spychalska
Fot. Joanna Piesik
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie klas I-VIII
W środę (12 kwietnia 2023 r.) zapraszamy serdecznie NA KAŻDEJ PRZERWIE do wspólnego świętowania Dnia Czekolady.
Szczegóły na plakacie.
Z bibliotekarskim pozdrowieniem,
Joanna Piesik
Powered by aSc EduPage